Súkromné tanečné konzervatórium Dušana Nebylu | Rozhovor s Mgr. art. Aleksandrou Abdullovou
8606
page-template-default,page,page-id-8606,ajax_updown_fade,page_not_loaded,
title

Rozhovor s Mgr. art. Aleksandrou Abdullovou

Mgr.art. Aleksandra Abdullova

Ďalším skvelým pedagógom na našom konzervatóriu je Mgr. art. Aleksandra Abdullova, ktorá u nás pôsobí od roku 2020. Svoje tanečné skúsenosti odovzdáva našim študentom na baletných sálach v predmete Klasický tanec, ktorý vyštudovala na Tanečnom konzervatóriu v meste Perm ( Ruská federácia ) a následne pokračovala v štúdiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Nech sa páči, tu je rozhovor…

 

Pochádzate z tanečníckej rodiny alebo máte nejaké divadelné korene?

Nie, nepochádzam z tanečníckej rodiny, nemám ani divadelné korene. Ale moja mama sa do 18 rokov venovala sa tancu vo voľnom čase. Otec sa na profesionálnej úrovni venoval džudu. Môžem povedať, že pochádzam však z rodiny pedagógov, môj prastarý otec bol učiteľ na základnej škole, starý otec doteraz vyučuje džudo. A moja mama učí študentov na vysokej škole.

 

Venovali ste sa tancu už od detstva?

Áno, začala som síce v modernej gymnastike, ako malé trojročné dievčatko. A neskôr už od šiestich rokov som sa venovala tancu. Touto cestou ma viedol otec. On ma aj prihlásil ako desaťročnú na tanečné konzervatórium v Ruskom meste Perm. Nachádza sa tam jedno z troch najväčších tanečných konzervatórií v Rusku. A tak začala moja profesionálna cesta v tanečnom umení.

 

Čím Vám tanec učaroval?

Od malička som bola veľmi aktívna, veľmi rada som tancovala aj doma vo voľnom vaše. Veľmi sa mi páčilo to spojenie pohybu a hudby. Potom, keď už som bola staršia a vnímala som to, ako profesiu, učarovalo mi to možnosťou vyjadrenia emócií. A v dospelosti, po absolvovaní tanečného konzervatória mi tanec učaroval možnosťami, ktoré mi dal. Možnosť rozhodnúť sa, ktorú z množstva ciest si chcem vybrať aj keď tie cesty boli v spektre tanečného umenia.

 

Aké je Vaše najobľúbenejšie baletné alebo tanečné predstavenie?

Ja mám rada skoro všetky baletné predstavenia. V každom je niečo jedeničné, čo prináša pozitívny vplyv na osobnosť. Ale mám predstavenia, s ktorými mám spojené veľmi krásne spomienky, je to balet Korzár, tam som prvýkrát vystupovala na javisku. A balet Coppelia. Bol to náš školský balet, ktorý sme tancovali niekoľko krát do mesiaca. Spája ma s ním veľmi veľa príjemných chvíľ ☺️

 

Ktorý z tanečných pedagógov Vás najviac ovplyvnil?

Snažila som sa od každého pedagóga, čo má učil zobrať len to najlepšie. Každý bol prínosom pre formovanie mňa, ako profesionála. Ako interpreta ma najviac ovplyvnila Elisaveta Fedorovna Chrbtova, ktorá má učila klasický tanec na konzervatóriu v Rusku. A Rimma Arkadievna Siraeva, ktorá má učila charakterový tanec. A samozrejme, veľmi si vážim, že som sa mohla po príchode na Slovensko spoznať s pani profesorku Irinou Čiernikovu. Ona je vynikajúci profesionál. A veľmi si vážim, že som mohla byt jej študentkou. Veľmi má ovplyvnila ako pedagóga.

 

Máte nejakú tanečnú skúsenosť, na ktorú rada spomínate?

Každé naše školské vystúpenie s baletom Coppelia, a tak isto aj vianočné vystúpenia s baletom Luskáčik boli naozajstnými zážitkami.

 

Čo Vás viedlo k tomu, aby ste sa stali tanečným pedagógom?

V podstate môžem povedať, že pochádzam z rodiny pedagógov. A vždy som doma videla, čo toto povolanie obnáša. Pre mňa to bol veľmi zaujímavý proces.

Vždy má veľmi zaujímal aj teoretický rozbor cvičení a kombinácii.

A hlavne, keď som už vyštudovala univerzitu v Rusku a na Slovensku, pochopila som, že rada svoje skúsenosti a vedomosti odovzdávam mladým talentom.

 

Aké je to byť tanečným pedagógom a vychovávať mladé talenty?

Je to moja vysnívaná práca, naozaj môžem povedať, že ju milujem. Ale zároveň je to aj veľmi veľká zodpovednosť. Som pre žiakov aj pedagóg, aj “rodič“, aj “kamarátka“. A snažím sa im byť nápomocná nielen v profesionálnej sfére, ale aj v ich osobnom živote.

 

Čo Vám najviac učarilo na práci tanečného pedagóga?

Tým, že, keď vyučujem klasický tanec v podstate už dávam mladým talentom hotovú profesiu. Viem, že, keď opustia múry školy,  už budú mať profesionálne vedomosti, ktoré môžu použiť v akejkoľvek krajine a je to úplne úžasné a nápomocné v živote. Ale zároveň nie je to jednoduché. Cítim veľkú zodpovednosť za každého svojho žiaka.

 

Myslíte si, že súčasná mladá generácia prejavuje záujem o tanečné umenie? (aj ako diváci)

Určite áno, možno nie v takej forme, ako to bolo 50-30-20-10 rokmi dozadu. Súčasné deti prijímajú skôr takú digitálnu formu. Ale veľa krát som už som zažila, ako rozoberali predstavenie, ktoré videli na YouTube. A častokrát to bol klasický balet. Tak, že  svojim spôsobom áno. A je to len na nás, aby sme ten záujem podporili aj ďalej.

 

Zhováral sa: Dušan Nebyla

Foto: Archív Mgr. art. Aleksandry Abdullovej